دستگاه خم لوله

دستگاه خم لوله

معرفی دستگاه خم لوله  و راهنمای خرید : امروزه در بازار می توان انواع و اقسام ماشین آلات خم لوله را مشاهده کرد که هر یک مزایا و توانایی های خاصی را دارند و برای عملکرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه پیش از خرید و انتخاب هر نوع خم کنی ابتدا باید نوع کار، هدف از خرید خم کن و انتظاراتی را که از این دستگاه دارید را مشخص کنید.

در حالت کلی دستگاه های خم لوله در سه نوع:

 1.  دستی
 2.  مدل های NC
 3. مدل های CNC

در بازار مشاهده می شوند و این تقسیم بندی ها بر اساس سیستم کنترلی است که  خم لوله را کنترل می کند.تقسیم بندی دیگری که برای دستگاه های خم لوله در نظر گرفته می شود بر اساس مکانیک آن است که می تواند به دو صورت زیر باشد:

 1. مکانیسم عملکرد الکتریکی
 2.  مکانیسم عملکرد هیدرولیکی

برای خم لوله های پروفیلی و یوپی وی سی می توان دو تقسیم بندی دیگر در نظر گرفت:

 1.  از نوع حرارتی
 2.  از نوع روغن داغ

تقسیم بندی دیگر این دستگاه ها بر اساس تعداد محور خم کاری است :

 1.   تک محور
 2. چند محور

تقسیم بندی دیگر  بر اساس نوع قرار گیری است:

۱-  افقی
۲-  عمودی

 

 

دستگاه خم لوله  چند محور که حرکت های خطی و دورانی و همچنین چپ گرد و راستگرد دارند و می توانند چند شعاع خمکاری ایجاد کنند در اصطلاح این دستگاه Multi Radius هستند و حتی می توانند خمکاری های سه بعدی نیز انجام دهند که این نمونه مدل پیشرفته می باشند به صورتی که روند کاری شما شامل موارد ذکر شده است .

نمونه ای دیگر از دستگاه های خم لوله علاوه عملیات خم کاری توانایی ترکیب برخی از پروسه ها همچون پانچ کاری، برش و جدا سازی، حکاکی و فرم دهی را نیز دارا می باشند که استفاده از این نوع دستگاه می تواند در دراز مدت هزینه های شما را بسیار کاهش دهد.

یکی از کاربردهای این دستگاه  در تولید فریم صندلی اتومبیل و یا لوله های مسی استفاده شده در ژنراتور است که در این جهت می توان از دستگاههای cnc خمکن دوقلو استفاده نمود.

بعضی از انواع آن دارای سیستم اسکنر سه بعدی هستند برای نمونه برخی از دستگاه های cnc خم کن لوله جهت فرم دهی لوله های سوخت رسانی و هیدرولیک انواع خودرو که در هنگام تهیه این نوع دستگاه ها طولی از لوله را که دستگاه پشتیبانی می کند را در نظر بگیرید.

بعضی از دستگاه های خم لوله مخصوص تولید وسایل و شیراآلات بهداشتی هستند و توانایی این را دارند که عملیات خم کاری قطعات را به همراه متعلقات مونتاژ شده انجام دهند که در این جهت دستگاه خم کن باید به گونه ای باشد تا عملیات خم کاری را بدون هیچ گونه خط و خش بر روی قطعه انجام دهد و همچنین لازم است ضخامت دیواره را در مقطع خم کاری حفظ کند.

لوله هایی که توسط  این دستگاه ها خم شوند هریک سایزهای مختلفی را دارا هستند در نتیجه اگر احساس می کنید در اینده کار شما گسترش پیدا می کند لازم است دستگاهی را خریداری کنید که سایزهای بالاتر را نیز پشتیبانی کند.

 • خم کن لوله از سایز ¼ تا ۳ اینچ
 • خمکن کن لوله تا زاویه ۹۰ درجه بر روی لوله های چند لایه از قطر ۱۶ تا ۳۲ میلی متر

این ایتم ها را نیز در هنگام خرید دستگاه باید در نظر داشته باشید که دستگاه شما چه سایزی، چه قطری و چه زاویه ای را می تواند خم کند.

همان طور که ملاحضه می کنید دستگاه های خم لوله پارامترهای بسیار گوناگونی دارند در نتیجه تنها عاملی که مشخص کننده مناسب ترین دستگاه برای شما است فقط و فقط نوع کاری است که از دستگاه می خواهید.

 

 

 

دستگاه خم کن لوله

دستگاه لوله خم کن